Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast

Komunikat UKNF w zakresie testów ESPI

Data publikacji: 2022-03-07

W dniu 4 marca 2022 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował komunikat, w którym zapowiedział przeprowadzenie w dniach 9 marca – 30 kwietnia 2022 r. testów raportowania zgodnego z ESEF w środowisku produkcyjnym ESPI. Komunikat ten wychodzi naprzeciw postulatom Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych zgłaszanych do UKNF w listopadzie 2021 r. 

Umożliwienie przeprowadzenia testów jest o tyle istotne, że z opcji odroczenia o rok obowiązku sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego w formacie ESEF skorzystało około 60 % emitentów. Oznacza to, że na w roku 2022 około 250 emitentów po raz pierwszy będzie publikowało za pośrednictwem systemu ESPI roczne sprawozdania finansowe w formacie ESEF. Większość z tych emitentów nie korzystała z procesu testowania publikacji raportów rocznych zgodni z ESEF, które UKNF umożliwił emitentom na początku 2021 r.

Jednocześnie SEG przypomina, że wersje testowe raportów nie powinny zawierać rzeczywistych, niepublikowanych dotąd informacji („danych wrażliwych”) dotyczących emitenta.


Z pełna treścią Komunikatu można zapoznać się TUTAJ.

Pismo SEG do UKNF znajduje się poniżej.


Data aktualizacji: 2022-03-07

Szybkie menu